Astronomický podzim nastane už v sobotu

Datum: 18.09.2012
Podzim (ilustrační foto), 352x233, 49.21 KBPodzim (ilustrační foto)
Léto se s námi loučí. Za čtyři dny nastane podzim nejen podle počasí, ale i podle kalendáře. Dny se začnou krátit a noci prodlužovat.

Slunce vstupuje do znamení Vah dne 22. září v 16 hodin 48 minut SELČ (středoevropského letního času). Nastává podzimní rovnodennost, na severní polokouli začíná astronomický podzim.

V okamžiku podzimní rovnodennosti Slunce prochází nebeským rovníkem (přechází ze severní polokoule na jižní), den i noc jsou stejně dlouhé. Severní i jižní polokoule jsou stejně přivráceny ke Slunci a jsou také rovnoměrně ozařovány.

Země obíhá kolem Slunce v průměrné vzdálenosti 150 miliónů kilometrů. To je přijatelná poloha na to, aby na Zemi nebylo ani moc horko (jako například na Venuši, kde panují teploty kolem +470 °C), ani moc zima (například na Marsu klesá teplota až na -120 °C). Země obíhá kolem Slunce přibližně uprostřed oblasti, kterou astronomové označují jako zóna obyvatelnosti. Je to oblast, kde na povrchu přítomné planety může existovat voda v kapalném stavu.

Kromě oběhu kolem Slunce za jeden rok (přesněji za 365,25 dne) je pro naši Zemi charakteristický sklon rotační osy. Ta není kolmá na rovinu oběžné dráhy, ale je od kolmého směru odkloněna o 23°. Díky tomu se mění množství tepla a světla dopadajícího na jednotlivé polokoule během roku. Je tak zaručeno pravidelné střídání čtyř ročních období. Každé z ročních období má pro nás - pozemšťany - určité kouzlo.

V těchto dnech se pomalu blíží podzim, který je charakteristický barevností přírody, sklizní úrody, ale také ranními mlhami, občasným deštěm a nižšími teplotami. Především se ale rychle zkracuje den a prodlužuje noc, a to až do zimního slunovratu.

František Martinek, Hvězdárna Valašské Meziříčí

Realizace Dat Internet, a.s. • systém Windmill 4.0
S problémy nebo dotazy se můžete obrátit na webmastera. Prohlášení o přístupnosti.